Japon Dilini ve Kültürünü Nasıl Öğrenebilirim?

Japonya'da uzun yıllar yaşamış olan bir arkadaşım beni Japon bir bayanla tanıştırdı. Yukisan; İzakaya (Meyhane, Bar) sahibi 54 yaşında, 3 evlilik yaşamış, varlıklı ve iyi karakterli bir bayan idi. Bana evinde bir oda verdi. Gece Yukisan'ın İzakayasın'da çalışmaya başladım. Japon aileyle birlikte yaşadığınız zaman onların aile, yaşantı ve yemek kültürlerini öğrenebilirsiniz. Bunun yanı sıra bu durum dil öğrenmem için de çok iyi bir fırsattı.

Dil bilmeden, kültür bilmeden yabancı bir ülkede yaşamak, onların sizi kabullenmesi ve değer vermesi anlatılamayacak kadar zor.

Ancak çalışkan, dürüst ve sevgi dolu olduğunuz sürece başaramayacağınız hiç bir şey yok.

Günün birinde İzakaya'ya gelen Oshikasan'ı tanıdım. Bana gündüz çalışabileceğim bir iş teklifinde bulundu. Oshikasan toprakta bitki yetiştirip yetiştirdiği çiçekleri ve ağaç fidelerini bahçe peyzajı yapma işinde kullanıyordu.

Birlikte araziye gidiyorduk. Çiçek saksılarını ben değiştiriyordum. Ağaçları birlikte buduyorduk. Bir yandan para kazanıyordum. Diğer taraftan dil öğreniyordum.  Ayrıca bütün vaktim gece, gündüz çalışarak geçtiği için gece odama gidince yorgunluktan uyuyordum. Dolayisi ile para harcamadan birikitirebiliyordum.

Burada ayakta kalmalıydım çünkü Türkiye'de bir ailem vardı ve onlara destek olmak zorundaydım. Gece gündüz çalışmak beni hiç yormadı.

Mutluydum. Beraber çalıştığım insanlar yaptığım işe gösterdiğim gayretten dolayı beni saygı ve sevgi ile sahiplendiler ve bana destek oldular.

Bu arada bir Japon'la evlilik yaptım.

Japonya'da çalışma hayatınızın şartlarına eşler kesinlikle karışmıyor ve saygı gösteriyor. Çünkü bu ülkede çalışmak her şeyden önemli. Çalışmayan ve üretmeyen insanlara değer verilmiyor. Herkes her işi yapıyor.     

Çok isterdim benim ülkemin insanları bu ülkede 3 ay yaşayıp dönseler.

2002 yılında bir arkadaşım vasıtası ile tanıştığım Takashi Yamadasan ise hayatımı ve mesleğimi değiştiren kişi oldu.

Küçük burunlu ve kulaklı Yamadasan'ın büyük bir kalbi vardı.

Teknesiyle yaptığımız geziler sırasında okyanusun ortasında denize girdim, oltayla  balık tuttum ve çiğ olarak yedim. Sushi kavramı ile o sırada tanıştım.