Öğrenme Sürecim Başladı

Yamadasan'ın bir arkadaşının Nagoya'da 49 tane sushi restorantı vardı. Yamadasan'ın düşüncesi benim bu restorantların birinde çalışarak bu işi öğrenmemdi. Kakudasan'da randevu alıp görüşmeye gittik. Japonca konuşamadığım için tercüman yardımı aldım
     
Kakudasan'ı gördüğümde çok etkilendim; duruşuyla, tavırlarıyla ilkelieri ve çalışkanlığı ile örnek bir iş sahibiydi. Bana çok şey öğretti.
      
Kakudasan o görüşmede kadın olduğumu üstelik dil de bilmediğimi, bu şartlar altında başarılı olmanın çok olacağını yüzüme söyledi. Ben ise erkek "elbisemi giyerim, konuşmayı da en kısa zamanda öğrenirim" dedim. Söylediklerim kendisine tercüme edildiğinde  bir kahkaha attı, ayağa kalkıp ellerini arkaya koydu ve gözlerimin içine uzun uzun baktı. Derhal bana erkek sushi ustası kıyafeti getirttirdi.

Üzerimde bu giysi ile iki gün sonra işe başladım. Sushiyi yıllarca yapmış erkek ustalarla bir arada..

O gün restoranda herkesi topladı ve bir konuşma yaptı. O zaman o konuşmanın içeriğini anlamamıştım. Sonra çalıştıkça farkettim ki herkes bana işi, Japonca konuşmayı ve kültürlerini birlikte öğretiyorlardı.

Üstelik Japon kültüründe kadınların Sushi yapması geleneklere uygun değildi; ellerinin sıcaklığının sushi nin lezzetini bozacağı inanışı ile.

Çok talihliydim; Kakudasan toplumsal dokularında olmamasına rağmen benim gözlerimdeki işi öğrenme istek ve azmini anlamıştı.