Sashimi

Deniz ürünlerinin canlı bir şekilde kesilerek pişirilmeden yapılan sunum şekline Sashimi denir.

Pirinç kullanılmadan sade balık veya deniz ürünleri olarak yenilir. Kullanılan balıklar çok ince şekil verilerek kesiliyor. Yeşil görünümlü bitkilerle süslenip dizayn edilerek sunuluyor.

Sashimi her ustanın kendi zevkine göre hazırladığı biçimde sunulur. Bence tabak dizayn şekli tamamen bir sanattır. Çok çeşitli sunum şekilleri gördüm. Bana Sashimi yemesini Japonya'da bir Yakuza öğretti.

Yamazaki sa 65 yaşında benim yaşadığım bölgenin saygı duyulan Yakuza başkanıydı. Beni sashimi yemek için Nagoya'da özel bir restoran' ta götürdü. İlk defa yiyecektim. Patronum bana ikram edilen her şeyi yemelisin aksi taktirde Yakuzalar çok kızar demişti.

Bir sashimi tabağı geldi. içinde kafası güzelce kesilmiş mürekkep balığı vardı, balığın gövde kısmı ince ince kıyılmıştı sanki canlı gibiydi, tabaktan bir parça aldım bu arada kesik kafa oynamaya başladı bir an refleksle bir çığlık attım hemen kimonolu iki bayan geldi, tabağı alıp kesik kafasından bana miso çorbası yapıp getirdiler.

Tabakla canlı karidesler geldi, onlar tabaktan kaçmaya çalışırken Yamazaki san kabuklarını soyup hem kendisi yiyor ve banada ikram ediyordu. O geceyi ve sashimin ne kadar lezzetli olduğunu hiç unutamıyorum. Sonradan öğrendim patronum bana şaka yapmış : ikram edilen her şeyi yemezsen Yakuzalar çok kızar diye, yerken yüzümün ifadesini Yamazaki san anlatınca patronum Kakuda san çok gülmüştü benim için tam bir bilgi deneyimi oldu. Sashimi yemesini ve yapmasını öğrenmiş oldum.